RNC50H7503FSR36 alternative parts: RNC50J90R9DSB14
Inventory count:
20
Description:
Res Metal Film 750K Ohm 1% 1/10W 50ppm/C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole T/R
Res Metal Film 90.9 Ohm 0.5% 1/10W 25ppm/C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole Bulk
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Published:
2012
Size / Dimension:
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
Tolerance:
±1%
±0.5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±25ppm/°C
Resistance:
750kOhm
90.9Ohm
Power (Watts):
0.1W 1/10W
0.1W 1/10W
Power Rating:
100mW
100mW
Packing Method:
TR, 11.5 INCH
Max Power Dissipation:
100mW
100mW
Rated Power Dissipation (P):
0.05W
0.05W
Failure Rate:
S (0.001%)
S (0.001%)
Diameter:
1.78mm
1.78mm
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Lead Length:
31.75mm