RNC55H2522BSRSL alternative parts: RNC55H2002FSB14
Inventory count:
18
Description:
RES 25.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Res Metal Film 20K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±50ppm/C 0.001% Epoxy AXL T/R
Rohs:
Factory Lead Time:
17 Weeks
11 Weeks
Surface Mount:
NO
NO
Axial
Terminal Shape:
WIRE
WIRE
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bulk
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Size / Dimension:
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Tolerance:
±0.1%
±1%
JESD-609 Code:
e0
e0
Pbfree Code:
2
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
25.2kOhm
20kOhm
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts):
0.125W 1/8W
0.125W 1/8W
Additional Feature:
PRECISION
PRECISION
Power Rating:
125mW
125mW
Packing Method:
TR, 7.5 INCH
Max Power Dissipation:
125mW
125mW
Construction:
Tubular
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
0.1W
Failure Rate:
S (0.001%)
S (0.001%)
Lead Diameter:
0.64 mm
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Contact Plating:
Lead, Tin
Voltage Rated:
200V
Published:
2009
Voltage - Rated DC:
200V
Military Standard:
MIL-PRF-55182
Lead Length:
38.1mm
Wire/Cable Diameter:
50.8 μm
Diameter:
2.39mm