RNC55J4370BSRE6 alternative parts: RNC50J8982DRB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
25
Description:
Res Metal Film 437 Ohm 0.1% 1/8W 25ppm/C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole T/R
RES 89.8K OHM 1/10W .5% AXIAL
Rohs:
Factory Lead Time:
17 Weeks
Contact Plating:
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Axial
Terminal Shape:
WIRE
WIRE
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Published:
2016
Size / Dimension:
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
Tolerance:
±0.1%
±0.5%
JESD-609 Code:
e0
e0
Pbfree Code:
no
no
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Not Applicable
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
±25ppm/°C
Resistance:
437Ohm
89.8kOhm
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tin/Lead (Sn/Pb)
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power (Watts):
0.125W 1/8W
0.1W 1/10W
Additional Feature:
PRECISION
PRECISION
Power Rating:
125mW
100mW
Packing Method:
TR, 7.5 INCH
Max Power Dissipation:
125mW
100mW
Construction:
Tubular
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Military Standard:
MIL-PRF-55182
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
0.05W
Failure Rate:
S (0.001%)
R (0.01%)
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter:
2.39mm
Radiation Hardening:
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Surface Mount:
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code:
EAR99
Reach Compliance Code:
unknown
Lead Length:
31.75mm
Lead Diameter:
0.41 mm