RNC55J8062BRB14 alternative parts: RNC55H3442BSBSL65
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
RES 80.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
ERC-55-65 34.4K .1% T-2 RNC55H34
Rohs:
Factory Lead Time:
17 Weeks
16 Weeks
Package / Case:
Axial
Axial
Surface Mount:
NO
Terminal Shape:
WIRE
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Published:
2016
Size / Dimension:
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Tolerance:
±0.1%
±0.1%
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Not Applicable
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
80.6kOhm
34.4kOhms
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power (Watts):
0.125W 1/8W
0.125W 1/8W
Additional Feature:
PRECISION
Power Rating:
125mW
125mW
Max Power Dissipation:
125mW
Construction:
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
Lead Length:
38.1mm
Failure Rate:
R (0.01%)
S (0.001%)
Lead Diameter:
0.64 mm