RNC60H1961DSRSL alternative parts: RNC60H1303FSB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
5
Description:
RES 1.96K OHM 1/4W .5% AXIAL
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL
Rohs:
Factory Lead Time:
11 Weeks
11 Weeks
Package / Case:
Axial
Axial
Surface Mount:
NO
Terminal Shape:
WIRE
WIRE
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Published:
2016
Size / Dimension:
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
Tolerance:
±0.5%
±1%
JESD-609 Code:
e0
e0
Pbfree Code:
no
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Not Applicable
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
1.96kOhm
130kOhm
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tin/Lead (Sn/Pb)
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power (Watts):
0.25W 1/4W
0.25W 1/4W
Additional Feature:
PRECISION
PRECISION
Power Rating:
250mW
250mW
Packing Method:
TR, 7.5 INCH
Max Power Dissipation:
250mW
250mW
Construction:
Tubular
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Failure Rate:
S (0.001%)
S (0.001%)
Lead Diameter:
0.64 mm
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Contact Plating:
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Military Standard:
MIL-PRF-55182
Lead Length:
38.1mm
Diameter:
2.39mm