RNC60H31R6FSRE7 alternative parts: RNC60H1303FSB14
Inventory count:
39
Description:
Res Metal Film 31.6 Ohm 1% 1/4W 50ppm/C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole T/R
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL
Rohs:
Factory Lead Time:
11 Weeks
11 Weeks
Contact Plating:
Lead, Tin
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Through Hole
Axial
Supplier Device Package:
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Size / Dimension:
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
Tolerance:
±1%
±1%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
31.6Ohms
130kOhm
Max Operating Temperature:
175°C
Min Operating Temperature:
-65°C
Power (Watts):
0.25W 1/4W
0.25W 1/4W
Military Standard:
MIL-PRF-55182
MIL-PRF-55182
Failure Rate:
S (0.001%)
S (0.001%)
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter:
2.39mm
2.39mm
Length:
8.89mm
Radiation Hardening:
No
No
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Published:
2012
Power Rating:
250mW
Max Power Dissipation:
250mW
Lead Length:
38.1mm