RNC70H2001FRB14 alternative parts: RNC70H2492FPRE5
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
Res Metal Film 2K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±50ppm/C 0.01% Epoxy AXL Bulk
Resistor Precision Metal Film 24.9k Ohm 1% 3/4W ±50 ppm/°C Metal Axial Leaded T/R
Rohs:
Factory Lead Time:
14 Weeks
Contact Plating:
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Operating Temperature:
-65°C~175°C
Series:
Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70
Published:
2016
Size / Dimension:
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Tolerance:
±1%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Resistance:
2kOhm
Power (Watts):
0.75W 3/4W
Power Rating:
750mW
Max Power Dissipation:
750mW
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Military Standard:
MIL-PRF-55182
Rated Power Dissipation (P):
0.5W
Lead Length:
38.1mm
Working Voltage:
350V
Failure Rate:
R (0.01%)
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter:
4.57mm