RNR55C1422BSM76 alternative parts: RNR55C1621FR
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
Res Metal Film 1.62K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±50ppm/C 0.01% Glass AXL
Rohs:
Contact Plating:
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Package / Case:
Conformal
Tolerance:
0.1%
Temperature Coefficient:
50 ppm/°C
100 ppm/°C
Resistance:
14.2kOhm
105 kOhm
Composition:
Metal Film
Power Rating:
125mW
0.0625 W
Military Standard:
MIL-PRF-55182
MIL-PRF-55182
Lead Length:
38.1mm
Diameter:
2.77mm
Length:
9.63mm
RoHS Status:
RoHS Compliant
Number of Terminals:
2
Lead Spacing (nom):
Not Required(mm)
Product Depth (mm):
Not Required(mm)
Case Style:
GLASS
Product Diameter (mm):
2.77(mm)
Temperature Range @ Derated Power:
125 TO 175
Flame-Proof Support:
NO
Tolerance (+ or -):
1%