RNR55E3401BRBSL alternative parts: RNR55H3571FSB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
Res Metal Film 3.57K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±50ppm/C 0.001% Epoxy AXL Bulk
Rohs:
Resistance:
3.4kOhm
3.57kOhm
Power Rating:
125mW
125mW
Lead Length:
38.1mm
38.1mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time:
11 Weeks
Contact Plating:
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Terminal Shape:
WIRE
Operating Temperature:
-65°C~175°C
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Published:
2012
Size / Dimension:
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Tolerance:
±1%
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Composition:
Metal Film
Power (Watts):
0.125W 1/8W
Additional Feature:
PRECISION
Max Power Dissipation:
125mW
Construction:
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Military Standard:
MIL-PRF-55182
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
Failure Rate:
S (0.001%)
Features:
Military, Moisture Resistant
Diameter:
2.39mm
Lead Free:
Contains Lead
Resistors Related Parts
Image Part Number Manufacturer Catalog Package Description Compare
RNR55H3571FSB14 RNR55H3571FSB14 Vishay Dale Through Hole Resistors Axial Res Metal Film 3.57K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±50ppm/C 0.001% Epoxy AXL Bulk Compare