RT0201FRE0760R4L alternative parts: RT0201DRE0733K2L
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
662647
Description:
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/20W 0201
RES SMD 33.2KOHM 0.5% 1/20W 0201
Rohs:
Factory Lead Time:
17 Weeks
24 Weeks
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
0201 (0603 Metric)
Voltage Rated:
25V
25V
Operating Temperature:
-55°C~125°C
-55°C~125°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
RT
RT
Published:
2009
Size / Dimension:
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance:
±1%
±0.5%
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
60.4Ohm
33.2kOhm
Composition:
Thin Film
Thin Film
Power (Watts):
0.05W 1/20W
0.05W 1/20W
Power Rating:
50mW
50mW
Max Power Dissipation:
50mW
50mW
Features:
Moisture Resistant
Moisture Resistant
Height:
260μm
260μm
Height Seated (Max):
0.010 0.26mm
0.010 0.26mm