RWR81N2000BRS73 alternative parts: RWR89S5R11FPB12
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
37
Description:
RES 200 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Rohs:
Factory Lead Time:
24 Weeks
9 Weeks
Package / Case:
Axial
Axial
Supplier Device Package:
Operating Temperature:
-55°C~250°C
-55°C~250°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Published:
2016
Size / Dimension:
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Tolerance:
±0.1%
±1%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
200Ohms
5.11Ohm
Max Operating Temperature:
250°C
Min Operating Temperature:
-55°C
Composition:
Wirewound
Wirewound
Power (Watts):
1W
Power Rating:
1W
3W
Max Power Dissipation:
1W
3W
Lead Length:
38.1mm
38.1mm
Failure Rate:
R (0.01%)
P (0.1%)
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Military, Moisture Resistant
Length:
6.35mm
Width:
2.16mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Surface Mount:
NO
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Construction:
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P):
3W
Working Voltage:
3.9154V
Lead Diameter:
0.813 mm