SMK316BJ103KF-T alternative parts: SMK316B7103KF-T
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
2021
Description:
Taiyo Yuden 10nF 10% 630 V dc B/X5R Dielectric SMD Ceramic Multilayer Capacitor 1206, 3216
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Rohs:
Factory Lead Time:
17 Weeks
17 Weeks
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Number of Pins:
2
Operating Temperature:
-55°C~85°C
-55°C~125°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
M
M
Size / Dimension:
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance:
±10%
±10%
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
X5R
X7R
Applications:
General Purpose
General Purpose
Capacitance:
10000pF
10000pF
Voltage - Rated DC:
630V
630V
Depth:
1.6mm
1.6mm
Case Code (Metric):
3216
Case Code (Imperial):
Dielectric:
X7R
Temperature Characteristics Code:
X5R
Multilayer:
Voltage:
630V
630V
Halogen Free:
Halogen Free
Features:
High Voltage
High Voltage
Height:
1.15mm
1.15mm
Thickness (Max):
0.049 1.25mm
0.049 1.25mm
Thickness:
1.2446mm
1.2446mm