SRN8040TA-330M alternative parts: SRN8040-1R0Y
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
320
please inquire
Description:
FIXED IND 33UH 2.3A 100 MOHM SMD
FIXED IND 1UH 7.8A 10 MOHM SMD
Rohs:
Factory Lead Time:
18 Weeks
18 Weeks
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Package / Case:
Nonstandard
Nonstandard
Frequency-Self-Resonant:
15MHz
75MHz
Material-Core:
Ferrite
Ferrite
Operating Temperature:
-55°C~125°C
-40°C~125°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
SRN8040TA
SRN8040
Published:
2016
Size / Dimension:
0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
Tolerance:
±20%
±30%
JESD-609 Code:
e3
e1
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Type:
Wirewound
Wirewound
Terminal Finish:
Tin (Sn)
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
HTS Code:
Shielding:
Semi-Shielded
YES
Inductance:
33μH
1μH
DC Resistance (DCR):
100mOhm
10mOhm Max
Q @ Freq:
12 @ 1MHz
13 @ 7.96MHz
Current - Saturation:
2.6A
11A
Inductance Tolerance:
20%
30%
RMS Current (Irms):
2.3A
7.8A
Height Seated (Max):
0.177 4.50mm
0.157 4.00mm
REACH SVHC:
No SVHC
No SVHC
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Ratings:
AEC-Q200
Terminal Shape:
ONE SURFACE
Number of Pins:
2
Shape/Size Description:
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code:
yes
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
Packing Method:
TR
Number of Functions:
1
Depth:
8.3mm
Current Rating:
7.8A
Military Standard:
Not
Test Frequency:
100kHz
Max DC Current:
7.8A
Inductor Application:
POWER INDUCTOR
Terminal Placement:
DUAL ENDED
DC Current:
7.8A
Height:
4mm