TRV-075S036ST alternative parts: TRV-075S012ST
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 36V 2.08A
LED DRIVER CV AC/DC 12V 6.25A
Rohs:
Mount:
Chassis Mount
Chassis Mount
Mounting Type:
Operating Temperature:
-35°C~70°C
-35°C~70°C
Series:
TRV-075 (75W)
TRC-075 (75W)
Published:
2013
Size / Dimension:
7.24Lx2.66W x 1.44 H 184.0mmx67.5mmx36.5mm
Part Status:
Obsolete
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Termination:
Wire Leads
Wire Leads
Type:
Constant Voltage
Constant Voltage
Power (Watts):
75W
75W
Max Power Dissipation:
75W
75W
Termination Style:
Number of Outputs:
1
Approval Agency:
CE, cURus
CE, cURus
Efficiency:
92%
90%
Voltage - Input (Max):
305VAC
305VAC
Max Output Current:
2.08A
6.25A
Voltage - Input (Min):
90VAC
90VAC
Voltage - Output:
36V
12V
Topology:
AC DC Converter
AC DC Converter
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
OCP, OTP, OVP, SCP
Height:
36.576mm
36.576mm