V175LU20APX2855 alternative parts: V175LA20CP
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
21
Description:
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
C-III Series 303 VDC 175 V RMS 455 V 9000 A Radial Metal Oxide Varistor
Rohs:
Factory Lead Time:
18 Weeks
18 Weeks
Mount:
Through Hole
Radial, Through Hole
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Disc 20mm
Disc 20mm
Terminal Shape:
WIRE
WIRE
Operating Temperature:
-55°C~85°C TA
-55°C~85°C TA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bulk
Series:
LU
C-III
Published:
2016
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Terminal Finish:
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tin (Sn)
HTS Code:
Packing Method:
TR
Resistor Type:
VARISTOR
VARISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Number of Circuits:
1
Max Voltage Rating (AC):
175V
175V
Terminal Placement:
RADIAL
Max Voltage Rating (DC):
225V
Max Surge Current:
6.5kA
9kA
Capacitance @ Frequency:
1400pF @ 1MHz
7000pF @ 1MHz
Varistor Voltage (Max):
297V
297V
Energy:
90J
220J
Varistor Voltage (Min):
243V
243V
Varistor Voltage (Typ):
270V
270V
Maximum AC Volts:
175V
Varistor Voltage:
270V
303V
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC:
175V
Depth:
7.3mm
Voltage - Rated AC:
175V
Rated Power Dissipation (P):
1W
Lead Pitch:
8.5mm
Max Output Current:
9kA
Lead/Base Style:
Radial
Clamping Voltage:
455V
Current - Surge:
10kA
Clamping Current:
100A
Diameter:
20mm