VX-01-3C22 alternative parts: VX-012-1A3
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
76
Description:
GLOVE, POLYAMIDE, L/FREE, PU, SIZE 6 - More Details
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
Rohs:
Factory Lead Time:
10 Weeks
13 Weeks
Mount:
Chassis Mount, Screw
Chassis Mount, Panel, Screw, Solder
Mounting Type:
Chassis Mount
Chassis Mount
Weight:
6.2g
Contact Materials:
Gold
Gold
ElectricalLife:
1,000,000 Cycles
1,000,000 Cycles
Operating Temperature:
-25°C~80°C
-25°C~80°C
Packaging:
Bulk
Tray
Series:
VX
VX
Published:
2004
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Not Applicable
Termination:
Quick Connect
Solder
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Voltage - Rated DC:
30V
30V
Current Rating (Amps):
100mA AC/DC
100mA AC/DC
Orientation:
Straight
Straight
Ingress Protection:
IP40
IP40
Reach Compliance Code:
unknown
Current Rating:
100mA
100mA
Termination Style:
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Voltage - Rated AC:
125V
125V
Actuator Type:
Round (Pin Plunger)
Lever, Straight
Circuit:
SPST-NO
SPDT
Switch Function:
Off-Mom
On-Mom
Max Voltage Rating (AC):
125V
125V
Throw Configuration:
SPST
Max Voltage Rating (DC):
30V
30V
Mechanical Life:
Switch Type:
SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
Operating Force:
25gf
30gf
Overtravel:
0.040 (1.0mm)
0.062 (1.6mm)
Differential Travel:
0.012 (0.3mm)
0.031 (0.8mm)
Pretravel:
0.047 (1.2mm)
0.157 (4.0mm)
Operating Position:
0.579 (14.7mm)
0.600 (15.2mm)
Release Force:
3.059gf
RoHS Status:
RoHS Compliant
RoHS Compliant
Package / Case:
100
Actuator Material:
Stainless Steel
Pbfree Code:
yes
HTS Code:
Depth:
10.3mm
Contact Current(DC)-Max:
0.1A
Max Current Rating:
100mA
Contact Current Rating:
100mA
Contact Current(AC)-Max:
0.1A
Contact (AC) Max Rating R Load:
.1A@125VAC
Contact (DC) Max Rating R Load:
.1A@30VDC
Length:
48.4mm
Body Height:
15.9mm