WSL1206R0200FEA alternative parts: CRCW2512100KJNEG
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
25993
please inquire
please inquire
Description:
RES 0.02 OHM 1% 1/4W 1206
RES SMD 100K OHM 5% 1W 2512
Rohs:
Contact Plating:
Tin
Tin
Mount:
Surface Mount
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
2512 (6432 Metric)
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Weight:
16.187578mg
40.511469mg
Operating Temperature:
-65°C~170°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
WSL
CRCW
Published:
2009
Size / Dimension:
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm
Tolerance:
±1%
±5%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
±200ppm/°C
Resistance:
20mOhm
100kOhm
Composition:
Metal Element
Thick Film
Power (Watts):
0.25W 1/4W
Power Rating:
250mW
1W
Voltage - Rated DC:
70mV
500V
Packing Method:
TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
TR, BLISTER, 7 INCH
Depth:
1.6mm
3.15mm
Construction:
RECTANGULAR PACKAGE
Rectangular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Military Standard:
Not
Not
Voltage - Rated AC:
70mV
Case Code (Metric):
Case Code (Imperial):
Working Voltage:
0.0707V
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Automotive AEC-Q200
Height:
635μm
711.2μm
Height Seated (Max):
0.035 0.89mm
0.028 0.70mm
REACH SVHC:
Unknown
Unknown
Radiation Hardening:
No
No
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Ratings:
AEC-Q200
AEC-Q200
Factory Lead Time:
12 Weeks
Surface Mount:
Mounting Feature:
Voltage Rated:
500V
Additional Feature:
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Max Power Dissipation:
1W
Rated Power Dissipation (P):
1W