Y09601R00000J9L alternative parts: Y0960500R000B9L
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
RES 1 OHM 10W 5% RADIAL
RES 500 OHM 10W 0.1% RADIAL
Rohs:
Package / Case:
Radial - 4 Leads
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Bulk
Series:
VCS331
VCS331
Published:
2010
Size / Dimension:
1.340Lx0.210W 34.04mmx5.33mm
1.340Lx0.210W 34.04mmx5.33mm
Tolerance:
±5%
±0.1%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Not Applicable
Number of Terminations:
4
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
±1ppm/°C
Resistance:
1Ohms
500Ohms
Max Operating Temperature:
150°C
150°C
Min Operating Temperature:
-55°C
-55°C
Composition:
Metal Foil
Metal Foil
Power (Watts):
10W
10W
Power Rating:
10W
Max Power Dissipation:
3W
3W
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height:
27.0002mm
27.0002mm
Height Seated (Max):
1.063 27.00mm
1.063 27.00mm
Length:
34.036mm
34.036mm
Width:
5.334mm
5.334mm