0603N8R2C251CT alternative parts: 0603B103K101CT
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
1600
please inquire
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT Chip Capacitor, High Voltage, 0603, NP0, 8.2pF, -0.25pF, 250V
Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 10% SMD 0603 125C Paper T/R
Rohs:
Package / Case:
0603 (1608 metric)
0603 (1608 Metric)
RoHS:
Details
Voltage Rating DC:
250 VDC
Case Code - in:
0603
Case Code - mm:
Minimum Operating Temperature:
- 55 C
Maximum Operating Temperature:
+ 125 C
Class:
Class 1
Factory Pack QuantityFactory Pack Quantity:
Voltage Rating AC:
Unit Weight:
0.000222 oz
Packaging:
MouseReel
Tape & Reel (TR)
Tolerance:
0.25 pF
±10%
Termination:
Standard
Type:
Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitance:
8.2 pF
10000pF
Termination Style:
SMD/SMT
Dielectric:
C0G (NP0)
Product:
General Type MLCCs
Height:
0.8 mm
0.8mm
Length:
1.6 mm
1.6mm
Width:
0.8 mm
0.8mm
Factory Lead Time:
17 Weeks
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Surface Mount:
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Dielectric Material:
CERAMIC
Operating Temperature:
-55°C~125°C
Published:
Size / Dimension:
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code:
e3
Pbfree Code:
yes
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
Temperature Coefficient:
X7R
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications:
General Purpose
HTS Code:
Voltage - Rated DC:
100V
Packing Method:
TR, PAPER, 7 INCH
Depth:
800μm
Case Code (Metric):
Case Code (Imperial):
Capacitor Type:
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code:
X7R
Multilayer:
Thickness (Max):
0.034 0.87mm