0603N8R2C251CT alternative parts: 0603B224K6R3CT
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT Chip Capacitor, High Voltage, 0603, NP0, 8.2pF, -0.25pF, 250V
0.22μF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Rohs:
Package / Case:
0603 (1608 metric)
0603 (1608 Metric)
RoHS:
Details
Voltage Rating DC:
250 VDC
Case Code - in:
0603
Case Code - mm:
1608
Minimum Operating Temperature:
- 55 C
Maximum Operating Temperature:
+ 125 C
Class:
Class 1
Factory Pack QuantityFactory Pack Quantity:
Voltage Rating AC:
Unit Weight:
0.000222 oz
Packaging:
MouseReel
Tape & Reel (TR)
Tolerance:
0.25 pF
±10%
Termination:
Standard
Type:
Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitance:
8.2 pF
0.22μF
Termination Style:
SMD/SMT
Dielectric:
C0G (NP0)
Product:
General Type MLCCs
Height:
0.8 mm
Length:
1.6 mm
Width:
0.8 mm
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Voltage Rated:
6.3V
Operating Temperature:
-55°C~125°C
Size / Dimension:
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient:
X7R
Applications:
General Purpose
Thickness (Max):
0.034 0.87mm