C1812C224F5GACTU alternative parts: C1812C104KDRACTU
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
0.22 uF, 50 VDC, -55/ 125°C
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 1000volts .1uF X7R 10%
Rohs:
Dielectric Material:
Ceramic
Ceramic
Packaging:
Tape and Reel
Cut Tape
Published:
2011
Tolerance:
1%
10%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
Part Status:
Active
Active
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
-/+30ppm/Cel ppm/°C
15% ppm/°C
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature:
125°C
125°C
Min Operating Temperature:
-55°C
-55°C
HTS Code:
Capacitance:
220nF
100nF
Voltage - Rated DC:
50V
1kV
Packing Method:
TR, Plastic, 7 Inch
TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
Depth:
3.2mm
Case Code (Metric):
4532
Case Code (Imperial):
Dielectric:
C0G
X7R
Temperature Characteristics Code:
C0G
X7R
Multilayer:
Yes
Height:
1.6mm
1.7mm
Length:
4.5mm
4.5mm
RoHS Status:
RoHS Compliant
RoHS Compliant
Lead Free:
Lead Free
Contact Plating:
Tin
Mount:
Surface Mount
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc):
1000V
Width:
3.2mm