C1812C224F5GACTU alternative parts: C1812C475K5RACTU
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
78456
please inquire
Description:
0.22 uF, 50 VDC, -55/ 125°C
Cap Ceramic 4.7uF 50V X7R 10% Pad SMD 1812 125°C T/R
Rohs:
Dielectric Material:
Ceramic
Ceramic
Packaging:
Tape and Reel
Tape & Reel (TR)
Published:
2011
Tolerance:
1%
±10%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
-/+30ppm/Cel ppm/°C
X7R
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature:
125°C
Min Operating Temperature:
-55°C
HTS Code:
Capacitance:
220nF
4.7μF
Voltage - Rated DC:
50V
50V
Packing Method:
TR, Plastic, 7 Inch
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Depth:
3.2mm
3.2mm
Case Code (Metric):
Case Code (Imperial):
Dielectric:
C0G
Temperature Characteristics Code:
C0G
X7R
Multilayer:
Height:
1.6mm
1.8mm
Length:
4.5mm
4.5mm
RoHS Status:
RoHS Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Factory Lead Time:
39 Weeks
Mount:
Surface Mount
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Number of Pins:
2
Operating Temperature:
-55°C~125°C
Series:
SMD Comm X7R
Size / Dimension:
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Applications:
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated AC:
50V
Voltage:
50V
Thickness (Max):
0.071 1.80mm
Thickness:
1.8034mm