G5S12015M alternative parts: G5S12002H
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
G5S12002H
Rohs:
Qc(nC),TJ=25℃:
80(VR=800V)
Ifsm(A),Tc=25℃:
165
IF(A),Tc=25℃:
34.5
IF(A),Tc=125℃:
16(135℃)
IF(A),Tc=160℃:
15(139℃)
Vrrm(V):
Config.:
Single
Ptot(W),Tc=110℃:
53
Ptot(W),Tc=25℃:
122
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:
TO-220F
Package:
Cut Tape (CT);Tape & Box (TB);
Mfr:
Global Power Technology-GPT
Product Status:
Active
Series:
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type:
Silicon Carbide Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 2 A
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
7.5A
Capacitance @ Vr, F:
170pF @ 0V, 1MHz