G5S12015M alternative parts: G5S12005H
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
DIODE SIC 1.2KV 13.5A TO220F
Rohs:
Qc(nC),TJ=25℃:
80(VR=800V)
Ifsm(A),Tc=25℃:
165
IF(A),Tc=25℃:
34.5
IF(A),Tc=125℃:
16(135℃)
IF(A),Tc=160℃:
15(139℃)
Vrrm(V):
Config.:
Single
Ptot(W),Tc=110℃:
53
Ptot(W),Tc=25℃:
122
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:
TO-220F
Package:
Bulk
Mfr:
Global Power Technology Co. Ltd
Product Status:
Active
Series:
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type:
Silicon Carbide Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 5 A
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
13.5A
Capacitance @ Vr, F:
424pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Discrete Semiconductor Products Related Parts
Image Part Number Manufacturer Catalog Package Description Compare
G5S12005H G5S12005H Global Power Diodes - Rectifiers - Single TO-220-2 Full Pack DIODE SIC 1.2KV 13.5A TO220F Compare