MS3102E22-22SX alternative parts: MS3106A10SL-4S
Hide Shared Attributes | ||
Datasheet: | ||
Inventory count: | 31 | 334 |
Description: | ITT CANNON MS3102E22-22SX Circular Connector, MIL-DTL-5015 Series, Box Mount Receptacle, 4, Solder Socket, Threaded, 22-22 | Conn MIL-DTL-5015 Circular SKT 2 POS Solder ST Cable Mount 2 Terminal 1 Port |
Rohs: | ||
Factory Lead Time: | 12 Weeks | 16 Weeks |
Mounting Type: | Panel Mount | Free Hanging (In-Line) |
Mount: | Box, Flanges, Panel | Cable, Free Hanging |
Mounting Feature: | Flange | - |
Shell Material: | Aluminum Alloy | Aluminum Alloy |
Body Material: | Aluminium | Aluminium |
Voltage Rated: | 500VAC 700VDC | - |
Contact Materials: | Brass, Copper | Copper Alloy |
Contact Finish Mating: | Silver | Silver |
Published: | 2016 | 2001 |
Series: | Military, MIL-DTL-5015, MS | MIL-5015 Type |
Packaging: | Bulk | Bulk |
Operating Temperature: | -55°C~125°C | -55°C~125°C |
Part Status: | Active | Active |
Termination: | Solder Cup | Solder Cup |
Connector Type: | Receptacle, Female Sockets | Plug, Female Sockets |
Number of Positions: | 4 | 2 |
Color: | Olive Drab | Olive Drab |
Gender: | Receptacle | - |
Fastening Type: | Threaded | Threaded |
Orientation: | X | N (Normal) |
Ingress Protection: | Environment Resistant | - |
Depth: | 41.28mm | - |
Current Rating: | 74A | 13A |
Military Standard: | MIL-DTL-5015 | MIL-DTL-5015 |
Shell Finish: | Olive Drab Cadmium | Olive Drab Chromate over Cadmium |
Shell Size - Insert: | 22-22 | 10SL-4 |
Contact Style: | Socket | Socket |
Max Current Rating: | 74A | - |
Plating: | Cadmium, Chromate | Cadmium, Chromate |
Body Plating: | Cadmium | Cadmium |
Length: | 42.31mm | 37.28mm |
RoHS Status: | Non-RoHS Compliant | Non-RoHS Compliant |
Radiation Hardening: | No | No |
REACH SVHC: | No SVHC | No SVHC |
Ratings: | Environment Resistant | - |
Package / Case: | - | Metal |
Insert Material: | - | Neoprene |
Backshell Material, Plating: | - | Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium |
Insulation Materials: | - | Rubber |
Moisture Sensitivity Level (MSL): | - | 1 (Unlimited) |
ECCN Code: | - | EAR99 |
Applications: | - | Marine, Military |
Additional Feature: | - | STANDARD:MIL-C-5015, POLARIZATION AVAILABLE |
Voltage - Rated DC: | - | 700V |
MIL Conformance: | - | YES |
DIN Conformance: | - | NO |
IEC Conformance: | - | NO |
Filter Feature: | - | NO |
Mixed Contacts: | - | NO |
Option: | - | GENERAL PURPOSE |
Total Number of Contacts: | - | 2 |
Shielding: | - | Unshielded |
Voltage - Rated AC: | - | 700V |
Mating Information: | - | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
Contact Gender: | - | Female |
Empty Shell: | - | NO |
Working Voltage: | - | 700V |
Backshell Type: | - | SOLID |
Environmental Characteristics: | - | ENVIRONMENT RESISTANT |
Wire Gauge (Max): | - | 20 AWG |
Wire Gauge (Min): | - | 16 AWG |
Wire/Cable Gauge: | - | 22 AWG |