MS3102E22-22SX alternative parts: MS3106A14S-6P
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
31
please inquire
please inquire
Description:
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 6 POS Solder ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port
Rohs:
Factory Lead Time:
12 Weeks
16 Weeks
Mounting Type:
Panel Mount
Free Hanging (In-Line)
Mount:
Box, Flanges, Panel
Cable, Free Hanging
Mounting Feature:
Flange
Shell Material:
Aluminum Alloy
Aluminum Alloy
Body Material:
Aluminium
Aluminium
Voltage Rated:
500VAC 700VDC
Contact Materials:
Brass, Copper
Copper Alloy
Contact Finish Mating:
Silver
Silver
Published:
2016
Series:
Military, MIL-DTL-5015, MS
MIL-5015 Type
Packaging:
Bulk
Bulk
Operating Temperature:
-55°C~125°C
-55°C~125°C
Part Status:
Active
Active
Termination:
Solder Cup
Solder Cup
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Plug, Male Pins
Number of Positions:
4
Color:
Olive Drab
Olive Drab
Gender:
Receptacle
Fastening Type:
Threaded
Threaded
Orientation:
X
N (Normal)
Ingress Protection:
Environment Resistant
Depth:
41.28mm
Current Rating:
74A
13A
Military Standard:
MIL-DTL-5015
MIL-DTL-5015
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Olive Drab Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert:
22-22
14S-6
Contact Style:
Socket
Pin
Max Current Rating:
74A
Plating:
Cadmium, Chromate
Cadmium, Chromate, Zinc
Body Plating:
Cadmium
Cadmium
Length:
42.31mm
38.18mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening:
No
REACH SVHC:
No SVHC
No SVHC
Ratings:
Environment Resistant
Package / Case:
Metal
Insert Material:
Neoprene
Backshell Material, Plating:
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
ECCN Code:
EAR99
Applications:
Marine, Military
Additional Feature:
STANDARD:MIL-C-5015, POLARIZATION AVAILABLE
Voltage - Rated DC:
700V
MIL Conformance:
YES
DIN Conformance:
NO
IEC Conformance:
Filter Feature:
Mixed Contacts:
Option:
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts:
6
Shielding:
Unshielded
Reach Compliance Code:
unknown
Voltage - Rated AC:
250V
Mating Information:
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Gender:
Male
Empty Shell:
Backshell Type:
SOLID
Environmental Characteristics:
Wire Gauge (Max):
20 AWG
Wire Gauge (Min):
16 AWG
Wire/Cable Gauge:
22 AWG
Wire/Cable Diameter:
1.4 mm