RER75F18R2RCSL alternative parts: RER70F1R69RC02
Description:
RES CHAS MNT 18.2 OHM 1% 30W
Res Wirewound 1.69 Ohm 1% 20W 50ppm/C 0.01% Aluminum Housed AXL Flange Mount Card Pack
Rohs:
Factory Lead Time:
8 Weeks
7 Weeks
Weight:
28g
13g
Operating Temperature:
-55°C~250°C
-55°C~250°C
Series:
Military, MIL-PRF-39009, RER75
Military, MIL-PRF-39009, RER70
Size / Dimension:
1.968Lx1.140W 49.99mmx28.96mm
1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
Tolerance:
±1%
±1%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
18.2Ohms
1.69Ohm
Max Operating Temperature:
250°C
Min Operating Temperature:
-55°C
Wirewound
Power (Watts):
30W
Power Rating:
30W
20W
Max Power Dissipation:
30W
20W
Failure Rate:
R (0.01%)
R (0.01%)
Features:
Military, Moisture Resistant
Military, Moisture Resistant
Height:
15.875mm
14.2494mm
Height Seated (Max):
0.625 15.87mm
0.561 14.25mm
Length:
49.9872mm
Width:
28.956mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Additional Feature:
RATED POWER WITH HEAT SINK:20W
Rated Power Dissipation (P):
8W
Working Voltage:
3.677V
Radiation Hardening:
Resistors Related Parts
Image Part Number Manufacturer Catalog Package Description Compare
RER70F1R69RC02 RER70F1R69RC02 Vishay Dale Chassis Mount Resistors Axial, Box Res Wirewound 1.69 Ohm 1% 20W 50ppm/C 0.01% Aluminum Housed AXL Flange Mount Card Pack Compare