RER75F18R2RCSL alternative parts: RER75F1210RC02
Description:
RES CHAS MNT 18.2 OHM 1% 30W
Res Wirewound 121 Ohm 1% 30W 20ppm/C 0.01% Aluminum Housed AXL Flange Mount Card Pack
Rohs:
Factory Lead Time:
8 Weeks
6 Weeks
Weight:
28g
28g
Operating Temperature:
-55°C~250°C
-55°C~250°C
Series:
Military, MIL-PRF-39009, RER75
Military, MIL-PRF-39009, RER75
Size / Dimension:
1.968Lx1.140W 49.99mmx28.96mm
1.968Lx1.140W 49.99mmx28.96mm
Tolerance:
±1%
±1%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±20ppm/°C
Resistance:
18.2Ohms
121Ohm
Max Operating Temperature:
250°C
Min Operating Temperature:
-55°C
Wirewound
Power (Watts):
30W
Power Rating:
30W
30W
Max Power Dissipation:
30W
30W
Failure Rate:
R (0.01%)
R (0.01%)
Features:
Military, Moisture Resistant
Military, Moisture Resistant
Height:
15.875mm
15.875mm
Height Seated (Max):
0.625 15.87mm
0.625 15.87mm
Length:
49.9872mm
Width:
28.956mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature:
RATED POWER USING HEAT SINK: 30W
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Rated Power Dissipation (P):
10W
Working Voltage:
34.7851V