RK73H2ATTD1R69F alternative parts: RN731JTTD1200B25
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
36
Description:
Thick Film Resistors 1/4W 1.69 OHM 1%
Thin Film Resistors - SMD 120Ohm,0603,0.1%,25p pm,63mW,50V
Rohs:
Factory Lead Time:
8 Weeks
9 Weeks
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:
0805
Voltage Rated:
150V
50V
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
RK73H
RN73
Size / Dimension:
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance:
±1%
±0.1%
Part Status:
Active
Not For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
±25ppm/°C
Resistance:
1.69Ohms
120Ohm
Max Operating Temperature:
155°C
Min Operating Temperature:
-55°C
Composition:
Thick Film
Thin Film
Power (Watts):
0.25W 1/4W
0.063W 1/16W
Power Rating:
125mW
63mW
Voltage - Rated DC:
150V
Case Code (Metric):
2012
Case Code (Imperial):
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Moisture Resistant
Height:
500μm
450μm
Height Seated (Max):
0.024 0.60mm
0.022 0.55mm
Length:
2mm
Width:
1.25mm
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Ratings:
AEC-Q200
Surface Mount:
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Mounting Feature:
SURFACE MOUNT
Weight:
2.012816mg
JESD-609 Code:
e3
Pbfree Code:
yes
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature:
ULTRA PRECISION
Packing Method:
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Depth:
800μm
Construction:
RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Military Standard:
Not
Rated Power Dissipation (P):
0.063W