RLR32C3003GPRE7 alternative parts: PTF65100K00BYBF
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
Res Metal Film 300K Ohm 2% 1W 100ppm/C 0.1% Conformal AXL Thru-Hole T/R
Metal Film Resistors - Through Hole 1/4watt 100Kohms .1% 10ppm
Rohs:
Factory Lead Time:
18 Weeks
26 Weeks
Contact Plating:
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Through Hole
Package / Case:
Axial
Axial
Supplier Device Package:
Operating Temperature:
-65°C~150°C
-55°C~150°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PTF
Size / Dimension:
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Tolerance:
±2%
±0.1%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Not Applicable
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
±10ppm/°C
Resistance:
300kOhms
100kOhm
Max Operating Temperature:
150°C
Min Operating Temperature:
-65°C
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power (Watts):
1W
0.25W 1/4W
Power Rating:
1W
250mW
Military Standard:
MIL-PRF-39017
Failure Rate:
P (0.1%)
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Moisture Resistant
Diameter:
4.83mm
3.68mm
Length:
15.87mm
Radiation Hardening:
No
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape:
WIRE
Weight:
749.986634mg
Voltage Rated:
500V
Published:
2015
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature:
PRECISION
Voltage - Rated DC:
500V
Construction:
Epoxy Coating
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Lead Length:
38.1mm