RN55C4023DBSL alternative parts: RN55D6R98FRE5
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
11
please inquire
please inquire
Description:
RES 402K OHM 1/8W .5% AXIAL
Metal Film Resistors - Through Hole 1/8watt 6.98ohms 1% 100ppm
Rohs:
Factory Lead Time:
29 Weeks
Package / Case:
Axial
Supplier Device Package:
Axial
Operating Temperature:
-65°C~175°C
Packaging:
Bulk
Cut Tape
Series:
Military, MIL-R-10509/7, RN55
RN
Size / Dimension:
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance:
±0.5%
1 %
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
100 PPM / C
Resistance:
402kOhms
6.98 Ohms
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power (Watts):
0.125W 1/8W
Power Rating:
125mW
100 mW (1/10 W)
Max Power Dissipation:
125mW
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Length:
6.096mm
6.1 mm
Width:
2.29mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Mount:
Through Hole
RoHS:
N
Minimum Operating Temperature:
- 65 C
Maximum Operating Temperature:
+ 175 C
Voltage, Rating:
200 V
Mounting Styles:
PCB Mount
Factory Pack QuantityFactory Pack Quantity:
Unit Weight:
0.007408 oz
Termination:
Type:
MIL-R-10509 Qualified Precision Film Resistor
Max Operating Temperature:
175 °C
Min Operating Temperature:
-65 °C
Termination Style:
Lead Diameter:
0.64 mm
Product:
Metal Film Controlled Temperature Coefficient Resistors
Diameter:
2.29 mm