RN55C4023DBSL alternative parts: RN55E1041BB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
11
Description:
RES 402K OHM 1/8W .5% AXIAL
Metal Film Resistors - Through Hole 1/10watt 1.04Kohms .1% 25ppm
Rohs:
Factory Lead Time:
29 Weeks
34 Weeks
Package / Case:
Axial
Axial
Supplier Device Package:
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Packaging:
Bulk
Bulk
Series:
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Size / Dimension:
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance:
±0.5%
±0.1%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±25ppm/°C
Resistance:
402kOhms
1.04kOhm
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power (Watts):
0.125W 1/8W
0.125W 1/8W
Power Rating:
125mW
125mW
Max Power Dissipation:
125mW
125mW
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Length:
6.096mm
Width:
2.29mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Contact Plating:
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Terminal Shape:
WIRE
Voltage Rated:
200V
Published:
2013
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Additional Feature:
FLAME PROOF
Construction:
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Military Standard:
MIL-R-10509
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
Lead Length:
38.1mm
Lead Diameter:
640 μm
Diameter:
2.29mm