RN73H2ATTD87R6D100 alternative parts: RN73H2ATTD2703B25
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
20
please inquire
please inquire
Description:
RES 87.6 OHM 0.5% 1/8W 0805
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 270000ohm, 100V, 0.1% /-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805, CHIP, ROHS COMPLIANT
Rohs:
Factory Lead Time:
10 Weeks
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Surface Mount:
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Mounting Feature:
SURFACE MOUNT
Operating Temperature:
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
MouseReel
Series:
RN73H
RN73H
Size / Dimension:
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance:
±0.5%
0.1 %
JESD-609 Code:
e3
Pbfree Code:
yes
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
25 PPM / C
Resistance:
87.6Ohm
270 kOhms
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition:
Metal Film
Power (Watts):
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC:
100V
Packing Method:
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction:
Rectangular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Working Voltage:
150V
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max):
0.024 0.60mm
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Ratings:
AEC-Q200
Qualification:
AEC-Q200
Voltage, Rating:
100 V
Case Code - in:
0805
Case Code - mm:
2012
Maximum Operating Temperature:
+ 155 C
Unit Weight:
0.000194 oz
Minimum Operating Temperature:
- 55 C
Factory Pack QuantityFactory Pack Quantity:
Mounting Styles:
PCB Mount
Manufacturer:
KOA Speer
Brand:
KOA Speer
RoHS:
Details
Type:
Precision High Heat Resistance Metal Film Chip Resistor
Subcategory:
Resistors
Power Rating:
125 mW (1/8 W)
Technology:
Thin Film
Termination Style:
SMD/SMT
Product Type:
Thin Film Resistors
Operating Temperature Range:
- 55 C to + 155 C
Product:
Precision Resistors Thin Film SMD
Product Category:
Thin Film Resistors - SMD
Width:
1.25 mm
Height:
0.5 mm
Length:
2 mm