RNC50H2433FSRSL31 alternative parts: RNC55H2002FSB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
259
please inquire
Description:
ERC-50-31 243K 1% T-2 RNC50H2433
Res Metal Film 20K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±50ppm/C 0.001% Epoxy AXL T/R
Rohs:
Factory Lead Time:
13 Weeks
11 Weeks
Package / Case:
Axial
Axial
Supplier Device Package:
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Size / Dimension:
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Tolerance:
±1%
±1%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Not Applicable
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
243kOhms
20kOhm
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power (Watts):
0.1W 1/10W
0.125W 1/8W
Power Rating:
100mW
125mW
Failure Rate:
S (0.001%)
S (0.001%)
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Contact Plating:
Lead, Tin
Surface Mount:
NO
Terminal Shape:
WIRE
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage Rated:
200V
Published:
2009
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature:
PRECISION
Voltage - Rated DC:
200V
Max Power Dissipation:
125mW
Construction:
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Military Standard:
MIL-PRF-55182
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
Lead Length:
38.1mm
Wire/Cable Diameter:
50.8 μm
Diameter:
2.39mm