RNC50H69R8FSRE531 alternative parts: RNC55H5621FSB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
180
please inquire
Description:
Res Metal Film 69.8 Ohm 1% 1/10W 50ppm/C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole T/R
Res Metal Film 5.62K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±50ppm/C 0.001% Epoxy AXL Bulk
Rohs:
Factory Lead Time:
36 Weeks
11 Weeks
Contact Plating:
Lead, Tin
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Axial
Supplier Device Package:
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Size / Dimension:
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Tolerance:
±1%
±1%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Not Applicable
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
69.8Ohms
5.62kOhm
Max Operating Temperature:
175°C
Min Operating Temperature:
-65°C
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power (Watts):
0.1W 1/10W
0.125W 1/8W
Military Standard:
MIL-PRF-55182
MIL-PRF-55182
Failure Rate:
S (0.001%)
S (0.001%)
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter:
1.78mm
2.39mm
Length:
4.75mm
Radiation Hardening:
No
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Surface Mount:
NO
Terminal Shape:
WIRE
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage Rated:
200V
Published:
2015
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature:
PRECISION
Power Rating:
125mW
Voltage - Rated DC:
200V
Max Power Dissipation:
125mW
Construction:
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
Lead Length:
38.1mm