RNC50H7503FSR36 alternative parts: ALSR0550R00JE12
Inventory count:
20
Description:
Res Metal Film 750K Ohm 1% 1/10W 50ppm/C 0.001% Conformal AXL Thru-Hole T/R
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL
Lead, Tin
Tin
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~250°C
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
ALSR
Published:
2012
Size / Dimension:
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Tolerance:
±1%
±5%
JESD-609 Code:
e0
e3
Pbfree Code:
no
yes
Not Applicable
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±30ppm/°C
Resistance:
750kOhm
50Ohm
Metal Film
Wirewound
Power (Watts):
0.1W 1/10W
Power Rating:
100mW
5W
Packing Method:
TR, 11.5 INCH
Max Power Dissipation:
100mW
5W
Rated Power Dissipation (P):
0.05W
5W
Failure Rate:
S (0.001%)
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Moisture Resistant
Diameter:
1.78mm
7.92mm
Non-RoHS Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Lead Free
Factory Lead Time:
10 Weeks
Lead Length:
38.1mm