RNR60E1211BSM76 alternative parts: RNR60C1800BMM76
Description:
Res Metal Film 180 Ohm 0.1% 1/4W ±50ppm/°C 1% Conformal AXL Thru-Hole Foil Bag
Rohs:
Contact Plating:
Lead, Tin
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Through Hole
Package / Case:
Conformal
Packaging:
Bulk
Bulk
Tolerance:
0.1%
0.1 %
Temperature Coefficient:
25 ppm/°C
50 ppm/°C
Resistance:
1.21kOhm
180 Ω
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power Rating:
250mW
250 mW
Military Standard:
MIL-PRF-55182
MIL-PRF-55182
Lead Length:
38.1mm
38.1 mm
Diameter:
3.18mm
3.18 mm
Length:
14.25mm
14.25 mm