C1812C224F5GACTU alternative parts: C1825C152JGGACTU
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
1226
please inquire
Description:
0.22 uF, 50 VDC, -55/ 125°C
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 2000volts 1500pF C0G 5%
Rohs:
Dielectric Material:
Ceramic
Ceramic
Packaging:
Tape and Reel
Cut Tape (CT)
Published:
2011
Tolerance:
1%
±5%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
Temperature Coefficient:
-/+30ppm/Cel ppm/°C
C0G NP0
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature:
125°C
Min Operating Temperature:
-55°C
HTS Code:
Capacitance:
220nF
1500pF
Voltage - Rated DC:
50V
2kV
Packing Method:
TR, Plastic, 7 Inch
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Depth:
3.2mm
Case Code (Metric):
Case Code (Imperial):
Dielectric:
C0G
C0G
Temperature Characteristics Code:
Multilayer:
Height:
1.6mm
Length:
4.5mm
6.4mm
RoHS Status:
RoHS Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Factory Lead Time:
10 Weeks
Mount:
Surface Mount
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1825 (4564 Metric)
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Weight:
149.997327mg
Operating Temperature:
-55°C~125°C
Series:
SMD Comm C0G HV
Size / Dimension:
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Applications:
General Purpose
Rated (DC) Voltage (URdc):
2000V
Features:
Low ESL, High Voltage
Width:
4.5mm
Thickness (Max):
0.061 1.55mm
Thickness:
1.5494mm