RNR55E27R1BSRSL alternative parts: RNR55C1621FR
Description:
Res Metal Film 1.62K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±50ppm/C 0.01% Glass AXL
Rohs:
Resistance:
27.1Ohm
105 kOhm
Power Rating:
125mW
0.0625 W
Lead Length:
38.1mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Number of Terminals:
2
Lead Spacing (nom):
Not Required(mm)
Product Depth (mm):
Not Required(mm)
Case Style:
GLASS
Product Diameter (mm):
2.77(mm)
Temperature Range @ Derated Power:
125 TO 175
Flame-Proof Support:
NO
Tolerance (+ or -):
1%
Seal:
Hermetic
Power Rating(s):
0.125 (1/8)(W)
Packaging:
Tape and Reel
Temperature Coefficient:
100 ppm/°C